وداع با فیفا ؟!

‼️ الکترونیک آرتز بیخیال پر کردن جیبش نخواهد شد‼️
در حالی که فاصله چندانی تا فصل تابستان نداریم، همچنان الکترونیک آرتز هیچ اطلاعاتی از نسخه بعدی فیفا منتشر نکرده و فیفا 22 آن‌قدر در بی‌خبری به سر می‌برد که شایعه منتشر نشدن آن شنیده می‌شود، حال سوال اصلی اینجاست که آیا پس از سال‌ها انتشار بی‌وقفه نسخه‌های مختلف فیفا، امسال نوبت به استراحت این فرنچایز رسیده یا اصلا الکترونیک آرتز (EA) راه تازه‌ای برای فروش شبیه‌ساز فوتبال خود پیدا کرده، اینها سوالات مهمیست که در ادامه به آن‌ها پاسخ می‌دهیم.

📌شایعات مشکل در ساخت بازی
یکی از شایعاتی که بیشتر از بقیه در مورد فیفا 22 شنیده می‌شود به مشکل در روند ساخت بازی مربوط می‌شود. ظاهرا چه بحران کرونا و چه ورود به نسل جدید کنسول‌های بازی باعث شده تا بسیاری از استودیوهای بازی‌سازی نتوانند به زمان‌بندی‌هایی که پیش از این برای عرضه بازی‌های جدید خود در نظر گرفته بودند وفادار بمانند.
برای مثال، بسیاری از بازی‌هایی که پیش از این قرار بود در سال ۲۰۲۱ عرضه شوند با تاخیر روبرو شده‌اند. در همین راستا روز گذشته جیسون شرایر از بلموبرگ که او را به خاطر اخبار معتبر در دنیای ویدیوگیم می‌شناسیم تایید کرد که نباید منتظر God of War جدید در سال ۲۰۲۱ باشیم. همزمان شایعاتی در مورد کال آو دیوتی بعدی هم شنیده می‌شوند که به تاخیر در عرضه بازی و عقب ماندن تیم توسعه دهنده در رسیدن به اهدافش اشاره می‌کنند.

اوضاع برای فیفا سخت‌تر هم می‌شود زیرا تیم سازنده بازی که برای مدتی طولانی در حال کار کردن روی کنسول‌های نسل هشتمی بوده باید با سخت‌افزار تازه پلی استیشن 5 و ایکس باکس سری ایکس و اس کار کند.
برای مثال کونامی سال گذشته اعلام کرد که به خاطر آن که بتواند با تمرکز کامل روی PES 2022 کار کند، نسخه 2021 را بدون تغییر زیاد و تنها در قالب یک سیزن آپدیت عرضه خواهد کرد تا تمام وقت را برای قسمت جدید بازی برای کنسول‌های نسل بعدی صرف کند.

📌 الکترونیک آرتز به‌هیچ عنوان بیخیال فیفا نخواهد شد
با وجود تمام مشکلاتی که کرونا و ورود به نسل جدید ممکن است برای استودیو EA Sport کانادا به عنوان سازنده سری فیفا به‌وجود آورده باشد، این امکان وجود ندارد که شرکت EA سودآورترین فرنچایز خود را برای یکسال کنار بگذارد، آن‌هم در شرایطی که نسخه‌های جدید فیفا با وجود امتیازات پایین و عدم رضایت گیمرها، همچنان خوب می‌فروشند.

📌 موضوعی که می‌توان آن را در نظر گرفت، تغییر EA در شیوه نشر سری فیفا است. طی همین هفته گزارش سال مالی این کمپانی منتشر شد و در آن‌جا فهمیدیم که تنها ۲۶ درصد از درآمد الکترونیک آرتز از بازی‌های پولی بوده و باقی درآمد این کمپانی در سال مالی گذشته از خریدهای درون‌برنامه‌ای، سرویس‌ها، فیفاپوینت و بازی‌های موبایلی به دست آمده است.
به‌همین خاطر هم دور از انتظار نیست که این کمپانی بخواهد براساس این اتفاقاتی که در کسب‌وکارش افتاده، دست به ایجاد تغییراتی در نحوه ارائه سری فیفا به مخاطبانش بزند. مثلا ممکن است تجربه فیفا به خرید یک اشتراک خاص تغییر کند و یا نسخه‌های جدید فیفا در واقع آپدیت‌های فصلی پولی برای این بازی باشند. البته و با توجه به این که فیفا به عنوان یکی از پرفروش‌ترین فرنچایزهای ویدیوگیم به‌راحتی و با همان قیمت ۶۰ و به تازگی ۷۰ دلاری بازی‌ها هم به فروش می‌رود، بعید است که الکترونیک آرتز بخواهد تغییری در این زمینه ایجاد کند.
📌 به طور کلی بسیار بعید به نظر می‌رسد که امسال شاهد فیفای جدید نباشیم. ممکن است که نسخه ابتدایی بازی مثل قسمت‌های اخیر فیفا شاهد مشکلات و باگ‌های متعددی باشد و حتی امتیازات بازهم به خاطر عدم خلاقیت تیم‌سازنده و مشکلات گیم‌پلی کاهش پیدا کنند اما بعید است که اتفاقاتی برای قسمت جدید فیفا رخ دهد.

📌 به‌خاطر حرکت بازی‌ها به سمت سرویس‌محور شدن و افزایش بازی‌های free to play که به‌دلیل مخاطبان زیاد از پرداخت‌های درون برنامه‌ای درآمد زیادی دارند، بعید نیست که الکترونیک آرتز برنامه‌ای که پیش از این با عرضه FIFA Online به صورت رایگان برای آسیا داشت را برای تمام گیمرها در نظر بگیرد ✅🔥

 

خرید کوین فیفا